معجم المخطوطات العراقیة

کتاب «معجم المخطوطات العراقیة» که دربردارنده اطلاعات نسخه های خطی و عکسی موجود در کشور عراق است توسط کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد. تألیف این اثر توسط آقای مصطفی درایتی با همکاری آقای مجتبی درایتی صورت گرفته است.
اين اثر در بيست جلد (16 جلد متن و 4 جلد نمايه‌هاي آن) تدوين شده است و حاوي اطلاعات حدود 75 هزار نسخه خطي يا عكسي موجود در كشور عراق است.
اطلاعات استفاده شده در اين مجموعه، برگرفته از فهارس، تك نگاريها، برخي از مجلات، و يا سياهه‌هايي است كه به نحوي حاوي شناسايي نسخه‌هاي خطي و عكسي در عراق بوده است و تا سال 2017 ميلادي منتشرشده يا اطلاعات آن در اختيار ما قرار گرفته است.
محدوده آن فقط از جنبه جغرافيايي تعريف شده است يعني نسخه خطي يا عكسي بايد در كشور عراق باشد و محدوديتي از جهت موضوع و زبان براي آن در نظر گرفته نشده است.
تعداد نسخه‌هاي معرفي شده، بدون ترديد شامل همه موجودي عراق نمي‌باشد و نسخه‌هاي بسياري در اين كشور نگهداري مي‌شود كه اطلاعاتي از آن تا كنون منتشر نشده است.
براي اين اثر، هفت نمايه مختلف به اين شرح تنظيم شده است: نمايه مؤلفان (در جلد 17 و 18)، نمايه محل تأليف (در جلد 18)، نمايه زبانها (در جلد 18)، نمايه محل كتابت (در جلد 18)، نمايه نسخه هاي كتابت شده به خط مؤلف (در جلد 18)، نمايه موضوعي (جلد 19) و نمايه كاتبين (جلد 20). شيوه تدوين نمايه ها، در جاي خود توضيح داده شده است.

مجتبی درایتی

نام: مجتبی درایتی تحصیلات: دکترای فلسفه از دانشگاه تهران محل سکونت: ایران ، مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *